gündeminiz
Image
Mustafa Dolu

Olmadı be Kemal Bey!..

gündeminiz

AKP’nin küskünleri nereye gidecek?.. Bir önceki yazımda, “Olmadı be Tayyip Bey” başlığı ile yaptığım yorum ve eleştiri de, Tayyip Bey’in Cumhuriyeti kuran ve ülkemizde partilerin anası sayılan CHP’ye, ‘tezek, pislik, çöplük’ demesinin uygun olmadığını, CHP partilerin anası olduğuna göre kendi partisinin de o çöplükten yetiştiğini belirterek, bu tavrını yakıştıramadığımı, aksine seçime giderken saldırganlık yaparak vatandaşı germek, kamplaştırmak yerine sevecen davranması gerektiğini önermiştim.

Muharrem İnce önceki gün, Milli Mücadelenin başladığı, Kuvvai Milliyenin oluşturulmaya başlandığı tam da Atatürk’ün Anadolu’ya ayak bastığı Samsun da proğramını açıkladı ve oradan yürümeye başladı ve devam ediyor.

Devamın da partilerin milletvekili listelerini açıklamaya gelmişken, coşkuyla ve halkla yürüyen Cumhurbaşkanı adayı Muharrem ince, arkadaşlarından bazılarının listelerde yer almadığını anlayınca, “Sesim kısıldı” açıklaması yaparak Zonguldak ve Bartın mitinglerine gidemeyeceğini belirtip Ankara’ya döndü.

Bu ses kısıklığı gerçekten mitinglerde bağırıp çağırırken mi?

Yoksa arkadaşlarının listelerde yer almayışından mı?

Ankara da Kılıçdaroğlu ile ne konuştular, “Sesim” dediği arkadaşları listede yer aldı mı, bilmiyorum ama mitinge devam edeceği açıklaması geldi.

Umarım sesi düzelmiştir.

Bu yüzden ‘Olmadı be Kılıçdaroğlu’ diyorum.

Daha resmiyet kazanmayan listelere bakıyorum. Hangi akıl ve mantıkla tanzim edilmiş olabileceğini anlayana aşk olsun.

Parlamento da en çok adı geçen, faaliyet gösteren, medya ve sosyal medyada partinin adını ve faaliyetlerini duyuran, partinin her türlü etkinliğinde protestosunda yer alan vekillerin listelerde olmayışına bir anlam veremiyorum.

Bunların başında yakinen tanıdığım Barış Yarkadaş, Eren Erdem, Ali Şeker, Haluk Pekşen, Musa Çam, Hüsnü Bozkurt bana göre yeni dönemde de listelerde yer almalıydı.

Listede yer almayan eren Erdemin bu gün yurt dışına çıkmasının engellendiğini burada bilgi olarak aktarayım.

Öte yandan gelişmeleri ilginç bir şekilde izliyorum.  

Muharrem İncenin moral ve motivasyonunun devam etmesi için, Bartın’da “Milletvekili listelerinde kim olursa olsun. Hepsi arkadaşımızdır. Ben Cumhurbaşkanı olup Bakanlar kurulunu seçeceğim” demesine rağmen,  sesinin düzeldiğine inanmak istiyorum.

Eren Erdem’in , “Sn. Bülent Tezcan uygun görmediği için listelerde yokuz. Can sağlığı olsun. Faşizme karşı mücadeleye devam” diye yazmasının nedenini anlamak istiyorum.

Eski Genel başkanımız Deniz Baykal’a nezaketen teklif götüren Kemal Beye, “ben her zaman partinin içindeyim.  Sağlık durumum belli. Bir başka arkadaşımızı değerlendirin “ demesini beklerdim.

Trabzon milletvekili Haluk Pekşen’in , “Millet ittifakı görüşülürken Abdullah Gül’ün adı geçince ilk karşı çıkan ben oldum. Bana, ‘Buna karşı çıkma milletvekilliğinden olursun’ uyarıları geldi. Aldırmadım.

Benimle beraber karşı çıkan arkadaşlarım listelerde yer almadı” listeye hazırlayanlar ya da telkin edenlerden birisinin açıklaması gerektiğine inanıyor ve bekliyoruz.

Sn. Kılıçdaroğlu’na Haziran ve Kasım seçimlerinde İstanbul 2. Bölge için, “Bu bölge seçmenini9n yüzde 80’ i Karadenizli. Bu oranında en az yüzde 35 i Giresunlu. Bu nedenle bu bölgedeki 12 ilçenin 5 tanesinin belediye Başkanı Giresunlu. Şimdi sizin önerip Parti Meclisinin onayladığı listede yer alan 26 kişi içerisinde Hopa’dan Zonguldak’a kadar olan bölgeden hiç kimse yok. Dolayısıyla orada kaybımız olur” demiştim ve öylede oldu.

Şimdi yine İstanbul 2. Bölge adaylarına bakıyorum. Bir öncesinden farkı olmadığı gibi yine partinin oylarıyla seçilmesine kesin gözüyle bakılan ilk 8 ya da 10 aday arasında tabanı olan kimse yok.

Yine, kadın ve gençliğe önem veren ve kotası da olan kadın ve gençlere baktığımızda İstanbul’da seçilecek yerde 3-4 kadının olmasını yeterli bulmadığım gibi gençlerinde olmaması hayret edici bir durum değil midir?

Kemal Bey, ayrıca listelerinde bu zamana kadar yer alan ve bu zamana kadar partiye çok da faydalı olmadığını değerlendirdiğim çok sayıda milletvekili var. Bunlara dikkatlice baktığınızda sizin görmeniz gerektiğine inandığım için, “Olmadı be Kemal bey” diyorum.

 

AKP nereye?..

 

Edinilen kulis bilgilerine göre, 316 milletvekiline sahip olan AKP gurubunda yer alan milletvekillerinden FETÖ terör örgütüne şu veya bu şekilde karışmış, onların arasında adı geçmiş olanlar ve onlara yakın olanlarla, Abdullah Gül ile Ahmet Davutoğlu yakınları, taraftarları listelerde yer almayacağına ve bunlara yine Genel Başkan Erdoğan’a göre metal yorgunu olan 200 civarında milletvekili listede yer almayınca, bunların yakınları ve taraftarları sizce nereye ve kime oy verir?

Bu durum da AKP’nin alacağı oyların azalacağı gün gibi ortada.
Zaten Erdoğan’ında son zamanlarda moralinin bozuk olması ve anketlerin bu yönde gelişmesi de bu durumu göstermiyor mu?.

Hadi bakalım politikada her gün değil saat başı çok şey değişir ama ülkemizin güzel ve aydınlık günlere gitmesi dileğimizdir.

Mustafa DOLU

Halkın Avukatı

Başyazar, Genel Yayın Müdürü

0 Yorum