gündeminiz
Image
Mustafa Dolu

Yeter artık, CHP adayını açıklasın Yoksa ben de aday olacağım

gündeminiz

 

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Partinin bir engele takılmadan ve 100 bin imza toplamasına gerek kalmadan, Cumhurbaşkanı adayını açıklaması ve seçimlere girmesi için İYİ partiye verdiği 15 milletvekilini açıklayınca herkes şaşkına döndü.

Başta Cumhur Başkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan olmak üzere, AKP’lilerin deyimi ile kuyruk parti olan MHP’nin Genel Başkanı Bahçeli, CHP’nin içindeki, “Her şeyi ben bilirim” diyenler, konturpiye de kaldı.

Ters köşeye yattı. Hemen herkesin ezberi bozuldu.

Ekranlardan eksik olmayan Erdoğan’ı bile bir iki gün ekranlarda göremedik.

Sonradan bu durumu Güneş oteli koalisyonuna benzetti.  Kendisi için çaba gösterilen demokrat davranışı unutarak “Ahlaksızlık” dedi. Sonra da, “Bu adamlara yazık değil mi? Mecliste kendi yerlerine değil eski koltuklarına oturdular. İçlerinde ağlayanlar bile vardı” dedi. Gurup kuran İYİ parti için de, “Sözde parti” yakıştırması yaparak şaşırdığını belirtti ve sürdürüyor.

Önemli bir seçim arifesinde olmamız nedeniyle partilerin başında olanların  konuşmalarını çocuklarımız ve torunlarımızda izlediğine göre, kötü örnek olmamaları için üslupların da dikkatli olmalarını öneririm.

Ülkemiz top yekün 2019 yerel ve Genel seçimlerine hazırlanır ve Belediye Başkanlıkları adaylarının kimlerin olacağı tartışılır ve fikir yürütülürken, şimdi 24 Haziran Genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine odaklandık.

İktidar Partisinin adayı belli, Recep Tayyip Erdoğan,

Tamamlayıcı Parti MHP’nin adayı mecburen iktidar partinin adayı.

Demokrasi örneği verilerek gurup kurdurulan İYİ partinin adayı Meral Akşener.

HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş.

Saadet Partisinin adayı düne kadar Abdullah Gül olacaktı ama, ittifak olsaydı çatı adayı olabilirdim ima eder şeklinde bir açıklamadan sonra bana göre en önemli cümlesi, “Ülkemiz kötüye gidiyor. Geleceğimizi ve çocuklarımızı düşünmeliyiz” demesidir.

Bu durum da Gül’ün mesaj açık ve net. Kimlerin ne düşüneceği belli. Umarım duyar ve düşünürler. Şimdi Saadet Partisinin adaylığı Galiba Temel Karamollaoğlu’na kalıyor.

CHP kimi bekliyor?

 

CHP de halk gibiydi. Zaten adında halk var öylede olması gerekiyor.

Belediye Başkanlığı adaylarını belirleme peşindeyken pat diye erken seçim kararı geldi. Onlarda yukarıda anlattığım ezber bozan, bazılarını ters köşeye yatıran ve seslerinin kesilmesine sebep olan kararını açıkladılar.

İyi güzelde adayları bir türlü açıklanmıyor.

CHP adaylıkta Anadolu toprağı gibi verimli. Aday enflasyonu var.

Önce Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun adaylığı istendi. Erdoğan’a sürekli meydan okuyan Genel Başkan aday arayışında olduğuna göre aday olmayacağı belli.

Muharrem İnce, Öztürk Yılmaz ve Didem Engin Kılıçdaroğlu’na ,”Siz aday olmazsanız ben adayım” dediler.

Arkasından adaylar çoğalmaya başladı. Kulislerde adı geçenler ve önerilen isimler şöyle.

Yılmaz Büyükerşen, İlhan Kesici, Haluk Koç, Özgür Özel, Mehmet Haberal, Ali Koç, Metin Fevzioğlu, Ümit Boyner, Rıza Türmen, Aziz Kocaoğlu, İlker Başbuğ, İlber Ortaylı,Faik Öztırak ve Haluk Pekşen.

Bu isimler arasında Yılmaz Büyükerşen, İlhan Kesici ve Muharrem İnce ön plana çıkıyor. Her biride halkta kabul görecek adaylar.

 Kılıçdaroğlu’nun kafasında başka isim var mı bilemem ama. Salı günü bu karar verilmelidir.

 

Bunlarda olmazsa ben de adayım.

 

Evet bunca aday enflasyonu varken tüm bunlar arasından biri kabul görmüyorsa evet ben de Cumhurbaşkanlığına adayım.

Ben kim miyim? Ya da ben kimim

Giresun Alucra doğumluyum. Ziraat ve Siyasal Mezunuyum.  İlk oyumu 69 seçimlerinde kullandım,  Ecevit’in Genel Başkan olduğu kurultayda Delege idim.

27 yıl devletin çeşitli kademelerinde teknik eleman, yönetici ve müfettişlik yaptım. Sonra gazeteciliğim ağır bastığı için1. Derece 4. Kademeden emekli oldum 48 yıllık gazeteciyim.

 Tarımsal amaçlı köy kalkınma kooperatiflerinin kuruculuğunu ve ülkemize yayılmasını o zamanın ünlü kooperatifçileri Çukurova’dan Nedim Tarhan, Kırklareli’nden Erdoğan Kantürer, Çatalca’dan Ege Çağlayan ve Köy-Koop Başkanı Habil Turan ve Akın Birdal, Ayhan Karazlı, İlknur Ilıcalı, Osman hami Seymen ile beraber yaptık. Üreticiyi ve Tüketiciyi örgütleyip aracıyı kaldırdık. Üretici de memnundu tüketicide.

O zamanın iktidarları , “Bunlar komün kuruyorlar” diyerek Kooperatifler Bakanlığını kaldırdılar. Ve bizleri bir reorganizasyonla lağvedip o zamanki Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında birleştirdiler.

Yani gelecekte ülkemize çok gerekli olan Kooperatifçilik konusunda ilkler arasında olduğumu biliyorum. Çünkü Ecevit’in uyguladığı köy-Kent Projesinin de içerisindeydim.

Bu arada devlet hizmetimle birlikte 1970 yılından bu yana aktif gazeteciliğimi sürdürüyorum. Bilindiği gibi halkın sorunlarıyla ilgilendiğim ve halkımın isteği ile “Halkın Avukatı” oldum ve aynı adlı köşeyi 1995 yılından bu yana yürütüyor ve yazıyorum.

1999 seçimlerinde Ecevit İstanbul 2. Bölgeden 5. Sıra adayı gösterdi. Sonra çekemeyenlerden birinin hiçbir dahlim ve bilgim olmadığı halde, “Bu adam İbrahim Şahin’e yardım ve yataklıktan yargılanıyor” ihbarı ile listeden silindim. O seçimde Ecevit benim 5. Sırada olduğum listeden 9 milletvekili çıkardı.

İlgimiz olmaması nedeniyle davadan beraat ettiğimi Sn. Ecevit’e anlattım ama, o da , “Şaibe oldu yarınlarda bunu kullanırlar zorda kalırız” demişti.

Arkasından 2009 yeril seçimlerinde Sn. Kılıçdaroğlu İstanbul Büyükşehir adayı iken ben Beyoğlu Belediye Başkanı adayı idim ve o seçimi ilk trafo mağduru olarak ve yapılan hileler nedeniyle kaybettim.

2011 seçimlerinde çalıştığım gurup adına Milletvekili olacağım kararlaştırılmışken, sonradan ne olduysa (Olanları biliyorum ama) benim yerime gurubun yöneticilerinden birinin yeğeni milletvekili seçildi ve, “Ben CHP milletvekiliyim ama CHP li değilim” dedi.

2014 yerel seçimlerinde Beyoğlu’nun rövanşını almak üzere topyekün hazırlanmışken, ve bunu Genel Başkana arz etmişken, adaylığım son anda açıklanmadı.

Tüm bunlara karşın kopmadım. Kopmayacağım da.

Hakkı, hukuku, Adaleti, Halkı, köylüyü, çalışanı, toprağı, tarımı, Anadolu ve Trakya’yı iyi bilen biri olarak, yukarıdaki adayları beğenmiyorsanız özelliklerimin çok az bir kısmını anlattım.

Ya şu adayınızı açıklayın ya da beni aday gösterin de;

O zaman birileri meydanlarda bağırmayı çağırmayı kessin. Bizlerde işimize bakalım. Aydınlığa doğru yolumuza devam edelim.

 

Mustafa DOLU

Halkın Avukatı

Başyazar, Genel Yayın Yönetmeni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 Yorum