gündeminiz
Image
Mustafa Dolu

Demokrasiye sahip çıkmak bu işte... Kılıçdaroğlu ezber leri bozdu

gündeminiz

Ne denilmişti? “Demokraside çareler tükenmez” Tükenmiyor işte. İYİ Partiden korkan başta MHP barajı aşamayacağını anlayınca AKP’lilerin deyimiyle kuyruk partisi olarak AK Parti ile ittifak yaptı. Hem de o yasa görüşülürken, bir haftada çıkması gereken yasayı TBMM de sabaha kadar nöbetçi amiri gibi bekleyerek gurubunda söz almayıp o geçe yasayı geçirdi ve muradına erdi.

 “ İttifak yasasındansa partisiyle AKP ye geçseydi daha iyi olurdu” diyenler çoğunluktaydı.

Bahçeli, bu hamlesiyle barajı geçme garantisini sağladığı gibi, ittifak yaptığı Ak Parti Genel Başkanı Erdoğan, yüzde 50’yi geçer ve Cumhurbaşkanı seçilirse yardımcılığını da garantilemiş gibi düşünebilir.

Herkese ters köşe

İşte bu sırada evdeki hesap çarşıya uymadı ve CHP hiç kimsenin ummadığı bir biçimde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı ile 15 milletvekilini istifa ettirerek İYİ partiye geçmeleri sağlandı. Böylece İYİ Parti TBMM de gurup kurma hakkını elde ederek, doğrudan seçime katılma şansını elde etti.  Böylece yüz bin imzaya gerek kalmadığı gibi, hazineden yardım almayı da hak ediyor.

Uzun süredir bu formül görüşülüyor olmasına rağmen, hiç kimsenin duymaması ve duyurulmaması sonucu yapılan açıklama ile herkesi şok eden ve ters köşeye yatıran hemen herkesin ezberini bozan karar Gurup Başkan Vekil ve Parti Sözcüsü tarafından istifa edip İYİ Partiye geçenlerle birlikte açıkladı.

 

Demokrasi şöleni

 

Kılıçdaroğlu’nun dolayısıyla CHP nin aldığı bu karar tabanda ve halk arasında büyük bir sevinçle karşılandı. Partili olan ya da olmayanlar, “Demokrasiye sahip çıkmak bu işte. Boşuna demokrasilerde çare tükenmez dememişler” diyerek bunun bir demokrasi şöleni olduğu ve istifa eden Milletvekillerinin de tarihe demokrasi kahramanları olarak geçecekleri belirtildi.

Siyasi tarihimizde ilk defa bir partiden istifa ederek başka bir partiye geçen milletvekilleri düğün, bayram havasında alkışlanarak uğurlandı.

Çevremde görüştüğüm ve telefonla fikirlerini sorduğum birçok kişi, “Kılıçdaroğlu yine yaptı yapacağını. İYİ Partiyi seçime sokmama planı yapanlara iyi bir demokrasi dersi verdi. Bu durum CHP’nin oylarını da etkiler. Birçok kararsız bu hareketinden dolayı CHP ye oy verecektir”  şeklinde yorum yapıyorlar.

Demokrasiye sahip çıkma ve Parlamenter sistemin devamı için yola çıkılan seçime böylece, düğün bayram havasında start verilmiş oldu.

Kılıçdaroğlu , “Daha çok sürprizlerimiz var” diyor. Hadi bakalım bu tür olumlu kararları bekleyip göreceğiz.

Anlaşıldığı kadarıyla demokrasi için akla gelen her şey yapılacak ve kişi ya da kişilerce yönetilmeyen devlet düzenine geçilecek.

 

Mustafa DOLU

Halkın Avukatı

Başyazar, Genel Yayın Yönetmeni

0 Yorum