gündeminiz
Image
Mustafa Dolu

Milletin vekillerine sormak lazım!..

gündeminiz

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni oluşturanlar kimdir? Adı üstünde Milletvekili. Pekii, ne iş yapar bunlar, ya da ne yapmaları gerekli?

Yaptıkları belli.

İktidar sandalyelerinde oturanlar,  adı Büyük Millet Meclisi olan o kutsal mekan da, içeriğini tam olarak bilseler de, bilmeseler de, alınan gurup kararı gereği grup başkanlarını izler o el kaldırıyorsa tümü kaldırır. Böylece metin yasallaşır. Böyle olmasa bir haftada geçmesi planlanan ittifak yasası bir gecede geçer miydi?

Ya muhalefet kanadını oluşturan, CHP, HDP ve MHP’ye ayrılmış koltuklarda oturan milletin vekilleri ne yapar?

MHP li vekillerin yaptıkları belli.  Onlarda iktidar partisinin koltuklarında oturan vekilleri takip edip el kaldırıyorlarsa el kaldırır ve görüşülen metinlerin yasallaşmasına yardımcı olurlar.

Ana muhalefet partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi ile diğer muhalefet partisi olan Halkların Demokrasi Partisi’ne gelince;

CHP bir şeyler yapmak için komisyonlarda uğraşıyor, kavga veriyor ama nafile mesele parmağa gelince ne yaparsan yap, yüzde yüz haklı olsan da sonuç yukarıda belirtildiği üzere bilsen de bilmesen de metin kabul ediliyor.

HDP’nin sesi iyice kısıldı. Onlardan ne söz eden var ne de onlara söz veren. Gurup toplantısı yapıp yapmadıkları bile belli değil. Kendi iç meseleleri ve hapisteki vekilleri ile uğraşıp duruyorlar.

Meclisi oluşturanlardan iktidar partisi mensupları, yapılması gerekenler yerine, ne yapsak ta muhalefetin sesini sustursak projesi üretiyor. Orası halkın vekillerinden oluştuğuna göre, o kutsal mekan da halkı ilgilendiren önemli konular gündeme alınmıyor.

Perişan durumda olan ve bir parti kursalar neredeyse iktidar olabilecek emekliler önceden aldıkları büyümeden paylarını geri istiyor. Duyan ve veren yok. Seçim öncesinde iyileştirme vaatleriyle oylar alınıyor, sonrasında alaka kesiliyor

Çiftçi perişan, ekip biçmiyor. Bir zamanlar tarım ülkesi olarak övündüğümüz ülkemiz, nohut, mercimek, kuru fasülye, et, birçok meyve ve en önemlisi saman ithal ediyor ilgilenen yok. Esnaf kepenk kapatıyor. İşsizlik almış başını gidiyor. Halk çaresiz ve milletin vekilleri oturuyor

 

Meclis RED makamı olmuş
Görevleri, halkın sorunlarını çözmek ve onların refah seviyesini yükseltmek, huzuru  sağlamak olan meclisimiz, halkımızda büyük infial yaratan ve önemli bazı konular da özellikle iktidar kanadı aklımda kaldığı kadarıyla bakalım ne yapmış.

-Terörün araştırılması ve etkin mücadele edilmesi istenen önergeye RED.

-15 Temmuz hain darbe girişimi araştırılsın ve gereken yapılsın önergesine RED.

-FETÖ örgütü ve siyasi ayağı araştırılsın önergesine RED.

-Hırsızlık, yolsuzluk ve geçlerimizi mahveden uyuşturuculuk araştırılsın RED.

-Çocuk tecavüzleri, nedenleri ve niçinleri araştırılsın önergesine RED.

-Kadınlara şiddet ve özellikle kadın cinayetleri ve iş kazaları araştırılsın RED.

-Kendi kafalarına göre din kuran, kurallar koyan ve hükümranlık elde etmeye çalışan     tarikatlar araştırılsın ve FETÖ’cüler gibi yeni örgütler çıkmasın önergesine RED.

-Çiftlik Bank ve benzeri kuruluşlar araştırılsın önergesine RED.

-15 Temmuzda kaybolduğu belirtilen silahlar araştırılsın önergesine RED.

Bunlara benzer bazı bakanlar için verilen gensorular ve diğer araştırma konuları da olabilir. Yukarıda belirtilen önergeler araştırılsa kime zararı olurdu? Bunlar tüm halkımızın merakla beklediği ve rahatsız olduğu hususlar değil midir?

Halkın vekilleri bunları yapmadığı gibi, birkaç gün önce uluslararası sözleşmeler görüşülürken, parlamento da muhalefetin sesini kısmak için Gurup adına yapılan 20 dakikalık konuşmayı 5 dakikaya,  gündem dışı konuşmaların 5 dakikalık süresini 3 dakikaya indirilmesi istenen önergeyi işleme koymayan Mithat Sancar’ın yerine bir gün sonra teammüllerde olmamasına rağmen, Meclis Başkanı İsmail Kahraman, TBMM başkanlık ederek bu önergeyi oyladı ve muhalefetin sesini de böylece kısmış oldu.

Şimdi bir gurubun görüşleri 5 dakikada nasıl anlatılır, ya da kişisel olarak bir vekil 3 dakika da ne anlatır.

Varın siz değerlendirin.

Ayrıca bu durum yarınlarda KHK görüşmelerinde  ve başka metinlerde de uygulanırsa, halkın vekilleri halkı hiç anlatamaz  hale gelir, yasalarda , “Kabul edenler, etmeyenler” olarak hemen geçer.

O zamanda hepimize geçmiş ola…
Mustafa DOLU
Halkın Avukatı
Başyazar, Genel Yayın Yönetmeni

 

0 Yorum