gündeminiz
Image
Mustafa Dolu

İstanbul, Ankara, Antalya, Ordu ve Adana'nın kaybedildiği seçim zamanında yapılır mı"

gündeminiz

Son günlerin bitmeyen tartışması, ittifak yasası ve seçim güvenliği. İttifak yapan partilerin durumu ortada.  Birisi yüzde 50’yi geçemeyeceğini biliyor. Diğeri yüzde 10’u. O zaman aklın yolu bir olup bu sıkıntıları gidermek değil midir?

Yapılan bu. Sıkıntıda olan iktidar partisi ve yardımcısı bir araya gelip güç birliği ve iddia edildiği gibi hazırlanan hilelerle hedefledikleri barajı geçmek.

Peki, buna karşı koyan 16 Nisan Referandumunda ki bileşenler de karşı atağa geçmeye çalışıyorlar.

CHP Anayasaya uygun olmayan maddeleri yargıya taşımaya hazırlanıyor. Haklı olabilirler. Bu müracaattan sonra ülkemizde varlığı ve yokluğu tartışılır hale gelen hukuku d7ra anlayacağız.

Bu nedenle bekleyip göreceğiz.

Diğer taraftan, “Bu yasa hilelere açık” deniliyor. İyi ya işte madem açık olan kısımları biliyorsunuz, o zaman şimdiden önlem alın.

Ya da aslanlar gibi milletin namusu olan o sandık sonuçlarının, birleşme tutanaklarına geçinceye hatta yüksek seçim kuruluna bildirilinceye kadar sahip olmak ve sandık tutanaklarını mutlaka almaktır.

Ayrıca demokrasilerde ve ülkemizde yıllardan bu yana yapılan seçimlerde bu zamana kadar tartışılmayan seçim güvenliği, seçim hilelerinin gündemde olması domokratik düzene asla uymayan bir gerçek.

Başta partiler olmak üzere, vatandaşların endişesinin bu yönde birleşmesi ne kadar acı ve hicap duyulması gereken bir husus. Demokrasi ile idare edilen ülkemizde bu hususların tartışılması insanın içini burkuyor ve ülkemizin ne hallere geldiğinin ya da getirilmek istediğinin bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

 

Erken ya da ertelenmiş

Birleşmiş seçime hazır olun

Öncelikle hükümet kanadı seçimlerin mutlaka zamanında yapılacağını sık sık açıklarken, muhalefet kanadı da , “Ne zaman olursa olsun biz hazırız” diyor.

İyi güzelde, yapılan anketlere bakıyor, halka kulak verip dinliyor ve olayları, gelişmeleri izliyorum. Hükümetin rahat olmadığını görüyorum.

AKP Genel Başkanının hemen hemen her ilçe ve İl kongrelerine katılması bile bunun bir göstergesi değil mi?

Partisinin kendisinden başka toparlayacak birilerinin olmadığını net bir şekilde bilen ve gören Erdoğan onca yorgunluğa dayanıp il il, ilçe ilçe geziyor.

Öte yandan referandum sonuçlarına ve son zamanlarda yapılan anket ve diğer hususlara bakıldığında, İktidarın elinde olan İstanbul ve Ankara ya kesin el değiştireceği gözüyle bakılıyor.

CHP’den AKP’ye geçen Antalya ve Ordu’nun geri alınacağına kesin gözüyle bakılırkan, Adananın da alınmasının an meselesi olduğu belirtiliyor.

Şimdi bu durumu bilen ve gözlemleyen bir iktidar Mart ayında yapılacak Yerel Seçimde beş ilin Belediye Başkanlığını kaybederse genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sizce ne yapar?

Elbette o moral çöküntüsüyle kaybedeceğini bilir ve önlemini de alır.

Nedir bu önlem?

Hile ve hurda ya dönük olduğu ileri sürülen ittifak ve seçim yasası zaten yürürlükte.

Öte yandan yapılacak yasa değişikliği ya da yeni bir yasa ile seçimleri öne çekerek yada arkaya bırakarak birleştirmektir.

Böylece Yerel. Genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerini bir arada yapıp o kargaşadan yararlanmaktır.

Herkes bunu böyle bilsin ve hazırlıklı olsun.

Hadi bakalım kolay gelsin.

 

Mustafa DOLU

Halkın Avukatı

Başyazar, genel yayın yönetmeni

0 Yorum