gündeminiz
Image
Mustafa Dolu

Eeey yöneticiler!.. Anadolu ağlıyor

gündeminiz

 

 

Geçtiğimiz günlerde bir yakınımın vefatı nedeniyle Giresun ili Alucra ilçesine gittim.

Cenazemiz, kız kardeşimin ve yeğenimin kayınvalidesi, bu ilçe eşrafının ileri gelenlerinden Metin Demirağ’ın annesi merhum Havva Demirağ idi. Allahtan rahmet ve geride kalanlara sabırlar dilerim.

İstanbul’dan Alucra’ya kadar olan 1050 kilometrelik yolda, geçtiğimiz Anadolu topraklarında şiddetli soğuk yaşanmasına karşın, iki bin metrenin altında olan yerlerde kar yok.

Kar bilindiği gibi çiftçinin yüzünü güldürür. Toprağın su deposu olduğu için verimli olmasını sağlar.

Ama gel gör ki, rakımı bin beş yüz metreyi  geçen ve iki bin metrenin üzerinde olan yalçın dağların tepelerinde kar var. Bunların toprağa faydası var mı?

Elbette ki verim itibariyle yok. O zirvedeki karlar az da olsa su kaynaklarını etkiler o kadar.

Bu durum ne demektir?

Eğer İlkbahar yağmurları yağmazsa kuraklık yaşanacak ve çiftçi ektiğini alamayacak, belki de ekmeyecek demektir. Kuraklığın sonucu da malum kıtlık demektir.

İşte çiftçi bu yüzden geleceğine ağlıyor Anadolu da.

“Kar yavaş yavaş eridiği için toprağın su kaynağıdır. Yağmur suyunu toprak ememiyor. Kar yağmadı, arazimiz ve toprağımız yeteri kadar suyu depolayamadı. Şimdiden kuraklık yaşıyoruz. Yaz aylarında ne yapacağız. Duyuyor ve görüyoruz eskiden insanlar yağmur duasına çıkardı. Şimdi kar duaları yapıldığını duyuyoruz ama nafile. Halimizin perişan olacağı şimdiden belli” diyorlar.

Alucra esnafı ve gençliğinin derdi zaten tüm Anadolu’yu anlatıyor.

Esnaf, “İlçemiz sürekli göç veriyor. Yaz aylarında memleketine gelenlerle biraz canlanıyoruz. Kış aylarında ise bir birimizden yaptığımız alış verişle idare ediyoruz.

İlçemizde iki bin öğrenci kapasiteli yüksekokul var. Öğrenci sayısı büyük oranda düştü. Gelen giden yok.” diyor.

Gençler ise, “İlçemizde iş sahası yok. 20 yaşını tamamlayan veya liseyi bitiren anında ilçeyi terk ediyor. Neredeyse sohbet edecek arkadaş bulamaz hale geldik” diyorlar.

Ya yollar

 

Gidiş gelişimizde mümkün olduğunca yol kenarındaki esnafla da görüşüp konuştum. Eskiden bu yollar neredeyse şehir trafiği gibi akıyordu. Şimdi tek tük tır ve zaman zamanda otobüslere rastlıyorsunuz. Bu durum bile, Anadolu da işlerin iyi gitmediğini ya da vatandaşın durumunun iyi olmadığını belirtiyor.

Amasya çıkışındaki otağ da eskiden yer bulmak mümkün değilken, girdiğimde iki genç çay içip sohbet ediyordu. İşletmecisi, “Gözümüz yollarda gelende yok gidende yok “ diyor.

Leblebicilere durum nedir diye sorduğumda, “Beyim görmüyor musun yollar boş. Bir umutla bekliyoruz ama o da görünmüyor” diyorlar.

Petrol istasyonları ve yanındaki lokanta ve kafeteryalar da boş. Onlar. “Eskiden gelen giden otobüslere yetişemiyorduk. Şimdi gözümüz yollarda” derken. Petrolcüler eskiden yetiştiremiyoruz. Şimdi haftada bir tanker satsak iyi iş yaptık demeye başladık” diyorlar.

Peki, bunu neye yorumluyorsunuz? Dendiğinde;

“Ülkemizin ve vatandaşın durumu belli. Emekli aldığı ile geçinemiyor. Esnaf iş yapamıyor. Sanayici ürettiğini satamıyor. Tarım ülkesi olan ülkemiz her şeyi ithal eder hale geldiği için çitçi zaten yok olmuş.

Bu durumda vatandaş geçim sıkıntısı nedeniyle olduğu yerde kalıyor. Memleketine gidip gelemiyor. Cepte para olmayınca, nasıl gidip gelsin ki?

Bu yüzden yol üzerinde bulunana bir çok iş yeri kapandı. Geleceğimizin nasıl olacağını bilmiyoruz” diyorlar.

Sizin anlayacağınız cenaze için giderken üzüntülüydüm. Bunları duyup inceleyince üzüntüm daha da arttı ve durumu, “Eeeey” diyenlere aktarayım dedim.

Mustafa DOLU

Halkın Avukatı

Başyazar, Genel Yayın Müdürü

0 Yorum