gündeminiz
Image
Mustafa Dolu

Başarısız liderler İttifak mı" Koalisyon mu"

gündeminiz

 

Ülkemizin birlik, beraberlik ve güce en çok ihtiyaç duyulduğu şu günlerde, siyasilerimizin durumuna bakar mısınız? Gurup toplantılarının yayınlandığı saatlerde bereket çocuklar okullarında da liderlerin konuşmalarını izlemiyorlar.

Bir ülkeyi yönetenler ve yönetmeye talip olanların konuşmalarını dinledikten sonra  akla ilk gelen mahalle kadınlarının kavgası oluyor. Herkes bilir ki, o kavgalarda kavgaya karışan hanımlar evlerinde ne var ne yok, aile fertleri ne yapar, kocaları ve çocukları neler yapmıştır hepsi övünmek olarak orta yere getirilir ve karşı tarafa sizin neyiniz var diye sorularak kavgada üstünlük sağlamaya çalışılır.

Sonra köyün ya da mahallenin hatırlıları araya giren ve kavga biter. Ertesi gün kavga edenleri el ele kol kola çapada, ekimde veya hasatta bir arada görebilirsiniz.

Peki bizim liderlerin bunlardan farkı var mı?

Elbette yok. Birbirlerine akla hayale gelmedik ithamlar, hırsızlıkları, arsızlıkları, başarısızlıkları orta yere getirilir ve kürsüden birer birer dökülür.

Atılan çamurlar, iftiralar ithamlar yerine gider mi? Evet gider. Sonra aşıkların atışmaları gibi sözü bir başkası alır ve yine o gergin hava sürdürülür ithamlar yapılır. Buradaki söylemlerin aslının olup olmadığı da hiç önemli değildir. Aslı olan belgelense bile, “Yalandır, iftiradır,. Bunlar doğru çıksın hemen makamımdan ve görevimden ayrılacağım” denilerek tabana mesaj verilir.

Sonra ortaya konulanlar doğru çıkınca da, “Atı alan Üsküdar’ı geçmiştir” deniler ve sayfa kapatılır.

İşte bunlardan birkaç örnek.

AKP Genel başkanı ve Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile, 2019 seçimlerine kadar Başbakanlık yapacak olan Yıldırım, Ana Muhalefet partisi genel başkanına dediklerini bırakmadıklarını unutup, yeniden Genel başkan seçildiğinde yada hasta olduğunda, tebrik edip  geçmiş olsun dileklerinde bulunuyorlar.

Aynı şeyleri geri dönüp Kılıçdaroğlu yapıyor.

Şimdi ben onların seslenmeleriyle, “EEEYY bu ülkeyi yönetenler ve yönetmeye talip olanlar bir araya gelin ve çare arayın. Ülkemiz savaşta, terör belasıyla başımız dertte, Ortadoğu da emperyalist güçlerle boğuşuyoruz, ekonomimiz kötü, insanlar karamsar, işsizlik almış başını gidiyor. Hak, hukuk, adalet hak getire. Dış borcumuz katlanıyor. Tarım ülkesiyiz ama, başta et, peynir,  yağ, sebze, meyve ve baklagiller bir yana, saman ithal ediyoruz saman” diye haykırsam haksızlık mı yapmış olurum!..

MHP Lideri Bahçeli ile eskiden parti lideri olan ve şu an hükümette bakanlık koltuğunda oturanların neler dedikleri daha dün gibi akıllarımızda ve arşivlerde duruyor.

Şimdi ise can ciğer kuzu sarması ve kraldan çok kralcılıkları sürüyor. Siyaset, etik böyle bir şey midir? Bir insan geri dönüp geçmişine bakmaz mı yahuu..

 

İttifak mı, koalisyon mu?

 

Ak Parti Kurulup iktidar olduğu 2002 yılından bu yana MHP zaten Akp ile ittifak halinde değil mi ki, şimdi yeni bir “Cumhur ittifakı” yapıyorlar?

AKP ne zaman dara düştü de MHP hızır gibi yetişmedi ki?

Bu iki parti referandumda da ittifakını sürdürdü. Ancak YSK’nın aldığı mühürsüz oylar geçerlidir kararından sonra referandum 51.2 ile geçti. O zaman “Atı alan Üsküdarı geçti” denilmedi mi?

Peki, bu iki partinin Kasım seçimlerinde aldığı oylara bakılınca yüzde 11.5 ve 49.5 iken bu oyların referandumda neden düştüğünü bilmiyorlar mı?

Biliyorlar ve adına “Cumhur ittifakı” dedikleri metni bu nedenle imzaladılar. AKP, tek başına iktidar olabilse ve Cumhurbaşkanını seçecek oya sahip olsa MHP için söylediklerini sineye çekip bu ittifaka evet der mi?

Elbette demez.

Pekiii,  MHP tek başına seçimde barajı geçeceğini bilse, kendilerinin AKP için, AKP’nin de kendileri için söylediklerini unutup bu ittifaka evet der mi?

Elbette demez.

Bu durumda ikisinin de birbirine ihtiyaçları var. Bu bir ittifaktır koalisyon değildir. Bu ittifak seçimi kazansa hükümet parlamentodan kurulmayacağı için buna koalisyon diyemeyiz.

Tüm bunları göz ardı ederek bankamatik vekillik edeceklere de hayırlı olsun denemez mi?

Karşı cepheye baktığımızda, referandumu kazandıklarını ve YSK’nın müdahalesiyle kaybettiklerini her fırsatta dile getiren ve seçimlerde, “Ülke tekrar demokrasiye ve parlamenter sisteme dönecek, hak, hukuk adalet en ince detayları ile işleyecek, ülkemizde yoksul aile kalmayacak, işsizlik büyük oranda azalacak, ülkemize ve komşularımıza huzur gelecek ve ülkemiz dünyanın parlayan yıldızı olacak. Ülkemizde ne ezilen ne ezen insanca hakça bir düzen olacak" diyenlerin ittifakın da çalışmalarını duyuyor ve izliyoruz.

Haydi bakalım tüm bunları değerlendiren halkımız demokrasi meydanında neye karar verecekler bekleyip göreceğiz.

 

Mustafa DOLU

Halkın Avukatı

Başyazar, Genel Yayın Yönetmeni

0 Yorum