gündeminiz
Image
Mustafa Dolu

“Bay Kemal” ve “O Zat”tan Sonra Tebrik telgrafı

gündeminiz

Bu politika denen şey ne garip şey değil mi? Ayrı yerlerde konuşan siyasiler başta AKP Genel başkanı olmak üzere zamanında MHP Genel Başkanı’na neler dediğini bildiğimiz gibi, hala CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, “Bay Kemal”  bazen de “ O zat” diye hitap ediyor.

 

Kılıçdaroğlu is, sokak jargonu ağzına düşmemeye dikkat ederek , “Gözünü sevdiğim Recep Bey” diyerek karşılık veriyor.

Yine AKP genel başkanı ile MHP genel başkanının geçmişte birbirlerine neler dediğini herkes biliyor.

Hele hele İçişleri Bakanımız Soylu ile Turizm Bakanımız Kurtulmuş’un şu anda oldukları partiye girmeden önce yine birbirlerine nasıl hitap ettikleri daha gün gibi aklımızda duruyor.

Ülkemizi yönetenler ve yönetmeye talip olanların bu tavrını izleyen vatandaş şaşkın. Hele hele onları izleyen çocuklarımız ve torunlarımıza onların hitap şeklini anlatmakta zorlandığımızda bilinen bir gerçek.

Örnek insan olması gerekenler, mesele vatan ve millet olduğuna göre, birbirlerini aşağılamaya, itibarsızlaştırmaya niye meyillidirler bilemem ama hiçte hoş olmadığı da bir gerçek.

Şimdi kürsülerden böyle hitap edecek ve arkasından 36. Kurultayda genel Başkan seçilen Kılıçdaroğlu’na, kurultaya davet edildiği halde icabet etmeyip arkasından kutlama telgrafı çekeceksin. Bu da anlaşılabilir bir tavır mıdır bilemem.

 

Kurultay ve sonrası

 

CHP’nin 36. Olağan kurultayı büyük bir coşkuyla yapıldı. Kurultay sırasında imza konusunda, divanın yetersizliği nedeniyle bazı gereksiz tartışmalar dışında başarıyla sürdü.

Beni memnun eden ise delegelerin partiye sahip çıkmaları olmuştur. Yaptığım çağrı, “ Parti Meclisine aday olanlar, önce aynada kendinize bakın. Resimlerinizi ve geçmişinizi değerlendirin. Sonra da başınızı iki elinizin arasına alarak düşünün ve aday olmaya sonra karar verin” demiştim. Belli ki, birçok partili buna uymuş. Uymayanlara ise Kurultay delegeleri gereken cevabı vermiştir.

Parti Meclisine geçtiğimiz kurultaylarda olduğu gibi bir gün önce tüzüğün 12. Maddesine göre üye olup kurultay günü PM’ye seçilenlerin olmamasıydı. Ayrıca yine parti tabanında istenmeyen hatta bu görevi yaptıkları halde partiye faydası olmayan bazı isimlerin elenmesi de yerinde bir karardı.

Parti Meclisine seçilen ve bundan sonra partiyi yönetecek ve ülkeyi yönetmeye talip olanların, partinin Kurtuluş Savaşı sırasında kurulduğu gerçeğini unutmadan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile onun silah arkadaşları olan dedelerimizin, can verip, kan akıtarak yokluk ve zorluk içinde kurdukları ve biz torunlarına emanet ettikleri ülkemizi ve Cumhuriyetimizi korumak zorunda olduklarını ve bunun için yapılması gereken her şeyi yapmaları dileğimdir.

 

Türkiye ve Türk isimleri  kaldırılıyor.

Daha önce AKP iktidarı başta Valilikler olmak üzere birçok yerde T.C. ibaresini kaldırtmıştı. Hala oralarda  T.C. ibareleri var mı yok mu? Bilmiyorum.

Şimdi Türk Tabipler Birliği, “Savaş halk sağlığı sorunudur” dedikleri için terör propagandası yaptıkları için göz altına alınmışlar ve yapılan soruşturma sonrasında Adli Kontrol Sistemi  koşulu ile serbest bırakıldılar.

Bu karar MHP Genel başkanı ile AKP genel Başkanı’nın hoşuna gitmemiş olsa gerek ki, dün yapılan gurup toplantılarında ver yansın ettiler.

Hatta AKH Genel Başkanı Erdoğan, gurup sonrasında Tabipler Birliği adındaki. Tür ve Barolar Birliği adındaki Türkiye kelimelerinin Bakanlar Kurulu karı ile kaldırılacağını belirtti.

Başında Türk ve Türkiye olan onlarca kurum. Kuruluş ve STK var. Onlara da sıra gelir mi, gelmez mi bilemem. Ne olur ne olmaz onların adını vermiyorum.

 

Mustafa DOLU

Halkın Avukatı

Başyazar, Genel Yayın Yönetmeni

 

0 Yorum