gündeminiz
Image
Mustafa Dolu

Gazeteciler bayramı Ve balta sapları!..

gündeminiz

1960 ihtilali olduktan sonra kurulan kabine de Çalışma Bakanı olarak görev alan Bülent Ecevit, gazetecilikten gelme olduğu için olsa gerek ki?


Gazetecilerin sorunlarına neşter vuran bir ve gazetecilerin hakkını koruduğu gibi o günkü şartlarda büyük imkânlar sağlayan 212 sayılı kanun 4 Ocak 1961 günü kabul edildi.


TBMM den geçen yasa 10 Ocak 1961 günü Resmi Gazete de yayınlanarak yürürlüğe girdi.


Bu tarihten 1971 muhtıralı günlere kadar 10 Ocak çalışan gazeteciler bayramı olarak kutlandı.


Kutlandı çünkü bu kanunla,  gazetecilerin maaşları günü gününe ödenecek. Ödenmez ve gecikirse her gün için yüzde 5 faiz uygulanacak. (Bu uygulama halen yürürlükte olup uygulanmamaktadır.


Mahkemelerde resmi faiz uygulamasına karar vermektedir) Gazetecilik fikir işçiliği sayıldığından yıpranma sınıfına alınmış olup, bir yıl 14 ay sayılacak ve ona göre pirim ödenecek. Böylece gazeteciler erken emekli olabilecektir.

(Bu uygulama yürürlükte olup emekliliğe yaş sınırı getirildiği için yaşı gelince emekli olunmaktadır) .


Telefon ve uçaklarda yüzde 50 indirim, (Kaldırıldı)
Bu ve benzer avantajları sıralamak mümkün.


Ta ki 71 Muhtırasına kadar. Bu tarihte verilen hakların çoğu geri alındığı için, bu tarihten sonra “10 Ocak çalışanlar gazeteciler günü” olarak kutlanmaya devam ediliyor.
Devam ediyor denilse de ülkenin içinde bulunduğu durum gereği herkes üzgün, buruk, istediğini yazamayan, yazanların ise içeride olduğu bir durumda kutlama olabilir mi?


İlerleyen Yıllarda gazeteciliği daha da zorlaştırmak için içimizdeki bazı balta sapları, (Hani ağaç kesilirken, ne yapayım sapı benden demiş ya)
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ni yıkmak ya da ekonomik gücünü çökertmek için cemiyet tarafından imece usulü ile çıkartılan ve herkesin emeğinin karşılığını aldığı isteyenin çalıştığı, bu günlerde gazetelerin matbaalarındaki makinalarının bakımının yapıldığı dini  bayram günleri çıkartılan Bayram gazetesine son vermek için karar alıp bayramlarda gazete çıkarmaya başladılar.


Böylece gazetecilerin 2-3 gün yaptığı bayramlar yok edilmiş TGC’nin gücü çökertilmiş oldu.


Bununla da kalmayan özel makam aracı ve şoförü olan tüm masraflarını patrona yükleyen balta sapları, Basın Kartlarımızı hedef alarak “Neden uçaklarda ve telefonlarda indirim yapılacakmış.”,


“Bizim vatandaşlardan farkımız ne oluyormuş” gibi laflar edip yazmaya başladılar ve bu imkânlarda yok edildi. Sonradan İBB Meclisi karar alıp, maaş alamadıkları için yol parası olmayan gariban gazetecilere toplu taşıma araçlarından ücretsiz seyahat imkânını tanıdı da, birçok arkadaşımız işine gidip geliyor.


Bu balta saplarının davranışından dolayı Kimlik Bildirme Kanununda geçerli kimlik olarak gösterilen Basın Kartını bankalar tanımıyor. Eskiden tüm
toplantılara giren gazetecilerin artık akreditasyonla önleri kesildi.


Trafikte geçiş üstünlüğü olan Basın plakalarını trafiği yöneten polisler tanımıyor bilmiyor.


Şimdi sapı bizden olan baltalar ne yapıyor bilmiyorum.


Şimdi Çalışan Gazeteciler günü denilen bu günümüze bakar mısınız? Bir tarafta basın kimliğinde gazeteci yazan, ama istediği haberi yazamayan, merkezden gelen ya da verilen talimatla gereğini yapan gazeteciler,
Diğer tarafta “Yahu gazeteci görür, eleştirir, yol gösterir ve yazar” deyip yazan ve hapislerde olan hatta dünya sıralamalarına giren gazeteciler.
Son olarak yaşamakta olduğum bir konuyu paylaşmak isterim.

  Hiçbir dahlim olmadığı ve yapılan haberden dahi bilgim olmadığı mahkeme tutanaklarında belli iken ve haberi yazanlarda hakkında da suç duyurusunda bulunulmuş olmasına rağmen;
Hak, Hukuk ve Adalet diye yollarda beraber yürüyüp Adalet Kurultayı yaptığımız yol arkadaşlarım olan ve yayınlanan haberde hiçbir dahlim olmadığını bilmelerine rağmen, TBMM Başkanvekili Sn. Mehmet Akif Hamzaçebi ve Sosyalist Enternasyonal Başkan Vekili olan Sn. Umut Oran’ın şikâyetleriyle, tüm ısrarlarıma ve bilgileri paylaşmama rağmen, Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanmakta olduğumu da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde bilmenizi istedim.

 

Mustafa Dolu

Halkın Avukatı

Başyazar, Genel Yayın Yönetmeni

 

0 Yorum